10 ÚČINKŮ NORDIC WALKING NA ZDRAVÍ

Jitka Kočová

Jitka Kočová

Instruktorka Nordic Walking s akreditací MŠMT, certifikovaná výživová poradkyně, instruktorka Lesní mysli, propagátorka zdravého životního stylu, nadšená cestovatelka, milovnice pohybu a přírody

Nordic Walking je ideální sport nejen pro hubnutí, kondici, posílení svalů nebo uvolnění stresu, jak jste si přečetli v předchozím článku. Má zároveň mnoho dalších překvapivých pozitivních účinků na naše celkové zdraví.

Jitka_Kocova_vyzivove_poradenstvi_m

REHABILITAČNÍ EFEKT, FLEXIBILITA

Pro Nordic Walking je typický prodloužený krok a velký rozsah pohybu celých paží, zároveň vyžaduje koordinaci celého těla, plynulé pohyby rukou i nohou. Pravidelné chození tak může snižovat tuhost svalů a zvyšovat rozsah pohybu v kloubech. Samozřejmě, po každém výšlapu s Nordic Walking bychom neměli zapomenout na závěrečný strečink.

KOORDINACE, PROPOJENÍ MOZKOVÝCH HEMISFÉR

Nordic Walking vyžaduje koordinaci mezi horními a dolními končetinami, propojí vaše hemisféry, zlepší vaší koordinaci a rovnováhu. Já sama vnímám Nordic Walking tak trochu jako tanec, zkuste při něm na chvíli přivřít oči a vnímat propojenost pohybů.

LESNÍ MYSL, životní rovnováha, klid mysli, Lesní terapie, terapie v lese, léčivé účinky lesa

REHABILITACE, FLEXIBILITA

Pro Nordic Walking je typický prodloužený krok a velký rozsah pohybu celých paží, zároveň vyžaduje koordinaci celého těla, plynulé pohyby rukou i nohou. Pravidelné chození tak může snižovat tuhost svalů a zvyšovat rozsah pohybu v kloubech. Samozřejmě, po každém výšlapu s Nordic Walking bychom neměli zapomenout na závěrečný strečink.

PROSPĚŠNÝ PRO SRDCE

Při každém pohybu dochází k zvýšenému průtoku krve a kyslíku do svalů a cév, což může pomoci snižovat krevní tlak. Tady je zároveň díky zapojení horní části těla a zvýšení tepové frekvence tento proces ještě intenzivnější. Pravidelná aktivita navíc pomáhá snižovat LDL cholesterolu v krvi a zvyšovat hladinu prospěšného HDL cholesterolu.

nordic walking, účinky na zdraví, hubnutí, kondice

POSÍLENÍ IMUNITY

Nordic Walking spojuje fyzickou aktivitu a zároveň pobyt v přírodě, což podporuje imunitní systém tím zvýšení počtu bílých krvinek a zlepšuje celkovou obranyschopnost proti infekcím a nemocem. Tento účinek ještě posílíte, když budete chodit za každého počasí (s vyjímkou extrémů), samozřejmě vždy je třeba se vhodně obléknout.

STABILNÍ HLADINA CUKRU V KRVI

Pohyb pomáhá stabilitě cukru v krvi, což je prospěšné nejen při jeho zvýšené hladině. Může to pomoci i při chutích na sladké nebo jako prevence přejídání. Účinek je posílen pobytem v přírodě, který tento účinek ještě prohlubuje.

food, coffee pot, coffee-3658149.jpg

NÁRŮST ENERGIE

Při pohybu dochází k lepšímu průtoku krve, který dodává tkáním více kyslíku a živin, pobyt v přírodě zase uvolní mysl. To může zvýšit vaši celkovou energii a vitalitu. 

SNÍŽENÍ RIZIKA OSTEOPORÓZY

Pohyb a zátěž podporuje tvorbu kostní hmoty, takže je skvělou prevencí osteoporózy. Zdraví kostí podpoříte také pobytem venku na slunci, získáte tím nezbytný vitamín D. Nordic Walking je vhodný pohyb i pokud již osteoporózu máte, dává nám oporu a pomůže zlepšit koordinaci, což může snížit riziko pádů a tím i případných zlomenin.

technika nordic walking, vyuka nordic walking, správná technika nordic walking, kurzy, pohyb, hubnutí, zdravý, cestování, výlet, skupinový výlety

ZLEPŠENÍ KAPACITY PLIC

Pohyb na čerstvém vzduchu přispívá k lepšímu dýchání. Pravidelný Nordic Walking může pomáhat zvyšovat kapacitu plic, což usnadňuje dýchání i pomáhá k vyšší výdrži při sportu, efekt je zintenzivněn zvýšením tepové frekvence díky přirozenému zapojení více svalových skupin při správné technice, včetně horní části těla.

LEPŠÍ SPÁNEK

Fyzická aktivita pomáhá přirozeně unavit tělo a umožňuje snadnější usínání a hlubší spánek. Pobyt v přírodě na čerstvé vzduchu tento účinek ještě více umocní. 

 

1sn1

ZLEPŠUJE DRŽENÍ TĚLA

Nordic Walking posiluje svaly, které podporují páteř. Silné svaly v této oblasti vám mohou pomoci udržovat správné držení těla, což může snížit riziko bolestí zad a problémů s páteří.

Podobných účinků bychom našli ještě více. Výhodou Nordic Walking je, že ho můžete pojmout tak, jak vám to vyhovuje. Někdo rád chodí na výlety a tato technika vám u poznávání krásných mít pomůže posílit a protáhnout celé tělo. Není ale špatně ani jít si s holemi bez záměru tlačit na sportovní výkon, vychutnat přírodu, nechat se nést pohybem a vnímat propojení – v těle při sladění práce horní i spodní části těla i naše spojení s přírodou, ve které chodíme. Pořád platí, že aby nám sport přinesl co nejvíce, je důležité, aby nás zároveň bavil a dělali jsme ho rádi, což věřím u Nordic Walking rozhodně platí.

10 ÚČINKŮ NORDIC WALKING NA ZDRAVÍ