11 DŮVODŮ PROČ SE NAUČIT TECHNIKU NORDIC WALKING

Jitka Kočová

Jitka Kočová

Instruktorka Nordic Walking s akreditací MŠMT, certifikovaná výživová poradkyně, instruktorka Lesní mysli, propagátorka zdravého životního stylu, nadšená cestovatelka, milovnice pohybu a přírody

Nordic Walking vám přinese mnoho pozitivních změn do života, je velmi efektivní pro zlepšení kondice, hubnutí a zároveň i zábava a příjemný způsob trávení času. Co všechno můžete získat, když se techniku naučíte správně?

přínosy správné techniky nordic walking, instruktor nordic walking, kurzy správné techniky

1. ZLEPŠENÍ KONDICE

Při Nordic Walking pracuje současně spodní i horní část těla. Pokud techniku provádíte správně, dochází k zapojení téměř všech svalů na těle, což vede ke zvýšení tepové frekvence oproti jiným sportům při stejné intenzitě. Tím budeme zlepšovat svou výdrž a kondici výrazně efektivněji, než kdybychom při chybné technice zapojily méně svalových skupin nebo se o hole jen opírali. Proto je velmi vhodné zpočátku konzultovat provádění techniky s kompetentním instruktorem, abyste se neochuzovali se o tento benefit nebo si zafixovali některé chyby.  

2. POSÍLENÍ SVALŮ CELÉHO TĚLA

instruktor Nordic Walking, hubnutí, kondice, pohyb, posilování, příroda

Se správnou technikou Nordic Walking rovnoměrně zapojíme až 90% svalů na těle. Během chůze aktivně používáme kromě celé spodní části těla i svaly ramen, zad, paží a břišních svalů. Klíčem je ovšem správné provádění techniky, proto doporučuji zpočátku vyhledat zkušeného instruktora Nordic Walking. 

3. EFEKTIVNÍ HUBNUTÍ

Nordic Walking je ideální aktivita na hubnutí, díky zapojení více svalů na těle a tím zvýšení tepové frekvence spaluje více kalorií. Energetický výdej může být srovnatelný s během či dalšími kardio sporty, ovšem záleží také na intenzitě. Velkou výhodou je, že s NW vydržíte déle, zvláště začátečníci. Samozřejmě ideální je současně i úprava jídelníčku.

4. MENŠÍ POCIT DŘINY

Díky rovnoměrnému rozdělení zátěže na tělo, rozložení námahy na více svalů a podpoře hůlkami lidé obvykle cítí menší pocit dřiny, než by cítili při stejné intenzitě u jiného sportu. To je výhoda pro začátečníky, kteří tak budou mít lepší výdrž a zpříjemní to trénink i aktivním sportovcům. Pro výsledky snažení není třeba tolik tvrdého drilu, ale důraz je také na správné provádění techniky. 

instruktor Nordic Walking

5. ÚLEVA KLOUBŮM

Nordic Walking je díky opoře těla a rovnoměrnému rozložení zátěže šetrnější ke kloubům dolních končetin než například běhání nebo i běžná chůze. To dává možnost kvalitního pohybu i lidem, kteří řeší potíže s klouby, po úrazech či operacích. Sníží se riziko poškození či bolestí kloubů. Může to být i vhodná rehabilitace.

6. UVOLNĚNÍ STRESU

Pohyb pomáhá uvolňování endorfinů (tzv. „hormony štěstí“), takže nám pomáhá zlepšit náladu a snížit úzkost, Nordic Walking je pro tělo velmi příjemný. My navíc chodíme venku v přírodě, což samo o sobě přináší snížení stresových hormonů a tím i pocit pohody. Výšlap vám udělá radost, ať se vám zrovna vše daří nebo i když zrovna nemáte svůj den. Spojení přirozeného pohybu a přírody vám vždy udělá dobře.

7. SPOJENÍ S PŘÍRODOU

Instruktor Nordic Walking

Díky Nordic Walking budeme trávit více času v přírodě, odpojíme se na chvíli od digitálního světa, rušivého hluku, oči si odpočinou od umělého záření obrazovek, dýcháme čerstvý vzduch.  Příroda je naše přirozené prostředí, přesto obvykle jsme více zavření uvnitř, zvláště v chladnějším období. U severské chůze nejsme závislí na ročním období, chodit ven můžeme po celý rok a vždy to bude mít své kouzlo. 

8. PŘIDANÁ HODNOTA CESTOVÁNÍ

Pokud rádi cestujete, poznáváte nové kraje a touláte se přírodou, můžete to spojit s Nordic Walking. Poznáte nová místa a přitom dodáte tělu kvalitní pohyb, posílíte svaly celého těla, prospějete kondici. K tomu ještě nejspíš zvládnete chození s menším pocitem únavy a to už stojí za to si hole přibalit do kufru.

9. ČAS S PŘÁTELI

Nordic Walking úžasný způsob setkávání s přáteli i stmelování pracovního kolektivu. Chodit můžete s rodinou, přáteli, nebo pokud parťáky nemáte, připojte se ke skupině podobně naladěných lidí. Bývají v mnoha městech, případně je můžete poznat i na skupinových kurzech Nordic Walking

výlet, nejkrásnější výlet, průvodce, české švýcarsko, saské švýcarsko, průvodce, cestování, nordic walking, dovolená, příroda, teambuilding

10. RADOST Z POHYBU

instruktor Nordic Walking, hubnutí, kondice, pohyb, posilování, příroda

Podle statistik lidé, kteří se rozhodnou sportovat a zvolí Nordic Walking u něj vydrží dlouhodobě mnohem častěji než například u běhání. Do Nordic Walking se nejspíš nebudete muset nutit, naopak, je to malá radost, kterou si můžeme dopřát každý den nebo důvod, proč se těšit na víkend. 

11. ZVÝŠENÍ SEBEVĚDOMÍ

Nordic Walking vám pomůže na cestě k lepší fyzické výdrži, štíhlému tělu i pevnějším svalům, což vám může pomoci zvýšit své sebevědomí. Pokud ještě nejste zdatní sportovci, budete schopni jít rychleji než bez Nordic Walking a ještě k tomu s menší únavou.  Pozitivní vliv může mít sledování pokroku na cestě k vašemu cíli, ať už to je nějaká konkrétní fyzická výzva, začít se více hýbat, zhubnout, zvýšit si kondici nebo trénovat na závody.

Další důležitá pozitiva jsou ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY NORDIC WALKING, o nich si přečtěte příště.

Pamatujte, že účinnost Nordic Walking závisí na správné technice, pravidelnosti a také intenzitě pohybu. Doporučuje se začít s instruktorem, který vám pomůže naučit se správnou techniku a přizpůsobit cvičení vašim potřebám. Pokud se chcete naučit techniku správně, stačí vyplnit kontaktní formulář a můžeme si domluvit soukromou lekci či se připojíte k některým z vypsaných kurzů.

Chci svého instruktora

11 DŮVODŮ PROČ SE NAUČIT TECHNIKU NORDIC WALKING