JAK ČERPAT ENERGII Z PŘÍRODY

Jitka Kočová

Jitka Kočová

Instruktorka Nordic Walking s akreditací MŠMT, certifikovaná výživová poradkyně, instruktorka Lesní mysli, propagátorka zdravého životního stylu, nadšená cestovatelka, milovnice pohybu a přírody

Věděli jste, že na naše tělo má les rozdílné účinky pokud v něm sportujeme než když tam jdeme jen tak bez konkrétního cíle?

LESNÍ MYSL, mindfulness, Lesní terapie, terapie v lese, léčivé účinky lesa

Většina lidí chodí do přírody za něčím konkrétním, jdeme si zaběhat, na výlet, na houby nebo na borůvky. To je určitě skvělý způsob, jak trávit volný čas a posílit své tělo. Přesto je dobré si tam občas zajít i jen tak, prostě jen „být v lese“. S nadsázkou se dá říct, že u jednoho posilujeme tělo a u druhého mysl. Pojďme se podívat, co se u toho děje s naším tělem.

Dnešní doba nás tlačí k neustálé činnosti. Denně pracujeme nejméně osm hodin, pak nás čeká péče o děti, domácnost, vaření, ideálně i nějaká sportovní aktivita, koníček (pro děti klidně 5x týdně) a odpočívat je běžné u televizní obrazovky nebo s mobilem v ruce. Jsme vystaveni neustálým vnějším podnětům, působí na nás smog, hluk, umělé světlo, záře z obrazovek, často se stresujeme v práci, někdy i doma. Když zrovna neděláme „nic“, jsme líní a neproduktivní. 

mindfulness, lesní mysl, příroda, relax, vědomý pobyt v lese

Stres, tlak, akce versus zpomalení a uvolnění

Pro člověka není přirozené být v neustálé akci, přemýšlet a tlačit na výkon. Způsobuje to, že máme přeaktivovaný sympatický nervový systém, který je zodpovědný za stresové situace, připravuje tělo na boj nebo útěk. Jeho aktivace přináší zvýšenou srdeční frekvenci, krevní tlak a hladinu cukru v krvi, vyplavují se stresové hormony. V minulosti to bylo nezbytné pro naše přežití, pokud se tak ale děje příliš často, může to vést k mnoha zdravotním potížím, pocitům úzkosti, napětí nebo vyhoření. 

Oproti tomu aktivace parasympatického nervového systému vede k uklidnění, snížení srdeční frekvence, zvýšení trávení, je spojována s pocity klidu, obnovou energie. Proto se mu také přezdívá „klid a trávení“. Ten můžeme aktivovat právě tím, že jdeme vědomě do lesa, na nic netlačíme, jen tak tam jsme. Můžeme tak uvolnit přetíženou mysl, pozornost přesunout do těla a zapojit všechny smysly. Alespoň na chvíli můžeme vnímat právě ty podněty, na které jsme od přírody vybaveni, jako jsou paprsky slunce, listí chvějící se ve větru, zpěv ptáků, vůně jehličí, chuť borůvek, pocit tepla či chladu, těch věcí může být nekonečno. Pokud si do lesa jdeme zaběhat nebo se soustředíme jen na náš cíl cesty, o tyto podněty se můžeme ochuzovat. 

mindfulness, klid příroda ticho lesní mysl

Vědomé bytí v lese nám přinese více energie

Zní to možná příliš jednoduše, přesto pozitivní účinky vědomého bytí v přírodě na tělo jsou měřitelné. Je vědecky prokázáno, že už po pár minutách se snižuje tepová frekvence, krevní tlak a hladina stresového hormonu kortizolu, tvoří se protirakovinné proteiny. Po 3 – 4 hodinách v přírodě se zvyšuje imunita, respektive zvýší se o 40 – 50% aktivita T-lymfocitů (bílých krvinek), tento účinek pak přetrvává v těle celý týden. Prospějeme i psychice, v klidu přírody se snáze spojíme s vlastním já, můžeme se lépe poznat, reflektovat nad svými myšlenkami a životními cíli. Přičtěme k tomu příjemnou relaxaci, úlevu od stresu, snížení napětí, podporu kreativity, zlepšení soustředění a jak se říká „dobití baterií“.

Pokud k tomu navíc ještě zapojíte cvičení Lesní mysli, účinek ještě umocníte. Je tam mnoho inspirace, jak si můžete užívat les všemi smysly, užívat si přítomný okamžik a příjemné uvolnění. Další cvičení nás vedou k uvědomění si vlastních myšlenek, pocitů i tělesných vjemů, tak jak to známe z mindfulness. V tichém prostředí lesa se naučíme snáze rozpoznat naše vlastní emoce, myšlenky, zvýšíme vlastní sebepoznání. Pokud byste chtěli jít ještě dál, některá cvičení nás navedou na hlubší úvahy o hodnotách a cílech. To vše nám může kromě načerpání nové energie pomáhat v běžném životě čelit náročným situacím a k udržení životní rovnováhy. 

pobyt, teambuilding, výlet, akce, program na míru, českosaské švýcarsko

Velká výhoda je, že příroda je dostupná pro každého. Kdo nemá možnost zajít si do lesa, prospěje i chvíle strávená v parku nebo na zahradě. Klidný koutek na čerstvém vzduchu si můžete najít kdekoliv, když to nepůjde jinak, s trochou představivosti klidně na balkóně, prostě tam, kde budete mít možnost si dopřát toto zklidnění pravidelně.

Najděte si čas na zklidnění a načerpání energie pravidelně

Sportování a posouvání svých fyzických limitů naše tělo nepochybně potřebuje. Jsem trenérka Nordic Walking, turistický průvodce a k tomu instruktorka Lesní mysli, do lesa tak chodím za sportem i cestováním skoro denně a možná právě proto dokážu vnímat rozdílné účinky pobytu venku dle záměru, se kterým jsem tam šla. Tak jako si užívám příjemnou únavu po intenzivním výšlapu, radost z objevování nových míst nebo příjemnou společnost svých klientů, miluji i čas strávený sama v tichosti přírody. Věřím, že pokud budeme chodit venku nejen sportovat, ale najdeme si čas i na to zajít si do přírody jen tak „pobýt“, uděláme to nejlepší pro naše tělo i duši.

Objednejte si workshop pro sebe nebo si ho užijte s partnerem, s přáteli nebo pracovním kolektivem. Možné je i zakoupit dárkový certifikát.

Můžete také zjistit, kde se koná skupinový workshop Lesní mysli.

lesní mysl, lesní terapie, léčivý účinek lesa, les, relax, příroda, láska radost, mindfullness
pobyt les

P.S. VÝZVA

Malá výzva nakonec, vyzkoušejte si obě varianty, ideálně několikrát, protože na poprvé ještě každý nemusí být schopen účinky plně vnímat. Jak jste se cítili? Dělalo vám větší problém být v lese jen tak bez záměru nebo naopak když jste si tam šli zasportovat? Co vám to pokaždé dalo nového? Pokud jste to zkoušeli vícekrát, bylo to pokaždé jiní? Když budete chtít své postřehy se mnou sdílet, budu moc ráda, když mi napíšete přes kontaktní formulář.

JAK ČERPAT ENERGII Z PŘÍRODY